wtorek, 3 stycznia 2012

W JAKI SPOSÓB ZACZĄĆ PODRÓŻOWAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ?

Nie znoszę, kiedy ktoś mówi mi: „zazdroszczę ci, że sobie gdzieś jedziesz”. Dlaczego? Bo po pierwsze, zazdrość nie jest dobrym uczuciem i po drugie, zamiast zazdrościć, warto się po prostu ruszyć. Głową przy okazji też. Tak żeby wszystko dobrze zorganizować. Zapewniam – do tego, żeby gdzieś pojechać, niepotrzebni są ani tata Rockefeller, ani możliwość wzięcia półrocznego urlopu. Wystarczą chęci!

Wyjazd na wakacje wcale nie musi być drogi. Wiele daje już sama rezygnacja z usług biura podróży i pojechanie tam, gdzie się chce, na własną rękę. Planując wyjazd, należy zastanowić się nad kwestiami kluczowymi, takimi jak przejazd, nocleg i zwiedzanie. Czym jechać, gdzie spać, co zobaczyć – to najważniejsze pytania, na które trzeba będzie sobie samemu odpowiedzieć.

Załatwianie formalności związanych z wyjazdem wydaje się na początku dość skomplikowane. O wszystko trzeba zadbać samemu, a każde przeoczenie wywołać może szereg nieprzewidzianych zdarzeń – ta gratka dla miłośników przygód zniechęca nieraz tych, którzy w samodzielną podróż wyruszyli po raz pierwszy. O czym więc należy pamiętać, planując wyjazd? I jak zrobić, aby okazał się on nie tylko atrakcyjny, ale również niedrogi? Przede wszystkim nie można ograniczać się do jednego typu rozwiązania. Możliwości podróżowania jest wiele, za każdym razem warto więc rozważyć je wszystkie i dobrać sposób optymalny do typu wyprawy. Przy tym zawsze odpowiedzieć należy na pytania: 

1. Czym jechać?
Wszystko zależy od dystansu, jaki mamy pokonać oraz miejsca, w które się udajemy. Jeśli jedziemy tam, gdzie jest tanio, wtedy za najbardziej ekonomiczną uznać można podróż koleją. Do państw droższych od Polski warto wybrać się natomiast w inny sposób.

Samolot
Ostatnimi czasy bardzo popularnym i dostępnym dla każdego środkiem transportu stał się samolot. Tanie linie lotnicze oferują bilety po konkurencyjnych cenach, dlatego też za niecałe sto złotych możesz wybrać się w najodleglejsze zakątki Europy. Wiodącymi liniami w naszym kraju są WizzAir, RyanAir oraz easyJet. Warto śledzić strony internetowe tych przewoźników, niejednokrotnie bowiem trafić można na interesującą promocję. Od czasu do czasu także i Lufthansa oferuje swoim pasażerom zniżki, nieraz porównywalne do tych, które dają tanie linie lotnicze. Kiedy wybierasz się w podróż samolotem, musisz pamiętać jednak o kilku rzeczach.

Koszty przelotu zredukować da się, decydując się na przesiadki po drodze. Być może nie zawsze jest to komfortowe rozwiązanie, ale za to bardzo często opłacalne – cena biletów spaść może wtedy dwukrotnie albo i nawet bardziej. Rezerwując bilety na lot z przesiadką, koniecznie zachowaj odpowiednią przerwę czasową pomiędzy jednym a drugim rejsem (w razie ewentualnych opóźnień). Nie możesz też zapomnieć o tym, że jeśli podróżujesz liniami różnych przewoźników, wtedy ograniczenia związane z ciężarem bagażu będą pewnie inne tak w przypadku jednego, jak i drugiego. Ważne jest więc, aby spakować się adekwatnie do zaleceń podawanych ze wszystkich stron.

Zdawać trzeba sobie również sprawę z jeszcze jednej rzeczy – sam tani bilet nie gwarantuje tego, że i cała podróż będzie niedroga. Do ceny przelotu doliczyć trzeba więc opłatę transakcyjną (albo rezerwacyjną) oraz bagażową. Czasem, jeśli wybierzesz się w krótką podróż, wystarczy Ci sam bagaż podręczny, zabierany ze sobą do samolotu. Jeśli jednak nie masz pewności, czy 10 kg to nie za mało, lepiej weź ze sobą dodatkową walizkę. Ta jednak kosztuje często więcej niż sam bilet.

Autostop
Zdecydowanie najtańszym sposobem podróżowania jest autostop. Wymaga on jednak dobrego przygotowania się, a przede wszystkim chęci przeżycia niepowtarzalnej przygody. Oczywiście nie jest też najbezpieczniejszym środkiem transportu, ale wystarczy odrobina zdrowego rozsądku (tak, rozsądek naprawdę bardzo pomaga w życiu; sama nieraz przekonuję się o tym boleśnie, kiedy swój gdzieś zapodzieję), żeby zredukować ryzyko. Decydując się na podróż autostopem, pamiętać trzeba o tym, aby pakować się z umiarem. Plecak nie powinien przeszkadzać, zmieścić należy w nim wyłącznie te rzeczy, które są niezbędne. Wsiadając do zatrzymanego samochodu, zabieraj plecak ze sobą – umieszczanie go w bagażniku może równać się utraceniu całego dobytku.

Najlepiej, jeśli podróżuje para – jest najbardziej wiarygodna dla zatrzymujących się kierowców. Bez względu jednak na to, ile osób wyrusza w podróż, dobrze, aby każdy wyposażony był w jakąś broń, czyli na przykład gaz pieprzowy. Ponadto, nie powinno się trzymać dokumentów i pieniędzy w jednym tylko miejscu. Najlepiej rozdzielić je i włożyć w różne zakamarki. Dzięki temu w razie kradzieży zawsze jakaś kwota nie zostanie przez złodzieja znaleziona. Osoby szczególnie zainteresowane autostopem skorzystać powinny z porad serwisu internetowego Autostopem.net, gdzie znajdą informacje na niemal wszystkie tematy związane z tym sposobem podróżowania.

Inną możliwością stosunkowo taniego pokonywania tras jest skorzystanie z ofert kierowców wyruszających gdzieś swoim samochodem. Z prawdziwym autostopem nie ma to wprawdzie wiele wspólnego, niemniej jednak daje gwarancję, że dojedzie się tam, gdzie się chce. Bardzo często prowadzący pojazd chce rozkładać koszty pomiędzy ilość podróżujących osób, musisz więc liczyć się z tym, że podróż nie będzie droga, ale jednocześnie też nie całkiem darmowa. Serwisy, na których ogłosić się mogą tak kierowcy, jak i potencjalni pasażerowie to między innymi: Autostop.com.pl, Nastopa czy Autostop.pl.

PolskiBus
Robi ostatnio furorę w naszym kraju. Nie bez przyczyny. Zwracają na siebie uwagę nie tylko komfortowe, ekskluzywne autokary PolskiegoBusu, ale przede wszystkim konkurencyjne ceny. Za 10 zł do Wiednia? Czemu nie? Jeśli mieć szczęście, może uda się jechać nawet za złotówkę. Warto skorzystać.


2. Gdzie spać?
W tym przypadku znów wszystko zależy od Twoich preferencji oraz miejsca, w które jedziesz. Niedrogie i bardzo poręczne (ze względu na możliwość zatrzymania się niemal wszędzie) jest spanie pod namiotem. Żeby jednak zdecydować się na nocleg na campingu lub też rozbijać na dziko, sprzyjać musi temu i pora roku, i klimat odwiedzanego miejsca. Najbardziej uniwersalne, bo nadające się do nocowania zawsze, a zarazem dość tanie są natomiast hostele, schroniska młodzieżowe oraz kwatery oferowane przez członków projektów takich jak Couchsurfing czy Hospitality Club.

Hostele
Jadąc do hostelu, pamiętać trzeba, że im większy pokój, tym tańszy. Jeśli zależy Ci więc przede wszystkim na niedrogim miejscu, powinieneś zdecydować się na kwaterę wieloosobową. Standardem są pokoje przeznaczone dla od sześciu do dziesięciu osób, zdarzają się jednak i takie miejsca, które rozmiarami przypominają raczej wielką halę czy hangar. I tak, na przykład City Public Hostel w Kopenhadze oferuje swoim gościom „pokoik” mieszczący 66 osób. Miejsca dobrze rezerwować znacznie wcześniej, bo wtedy można liczyć na atrakcyjne ceny. O wszystkich hostelach i schroniskach młodzieżowych świata dowiedzieć można się ze stron: Hostelworld, Hostels.com, PITM.  

Couchsurfing, Hospitality Club


3. Co zobaczyć?
O wyposażeniu się w przewodnik nie trzeba nawet mówić. Nie zawsze jednak niezbędna okazuje się też mapa miejsca, do którego się wyrusza. Najczęściej bowiem, po dotarciu już na miejsce, wystarczy wejść do punktu informacji turystycznej, aby otrzymać mapę z naniesionymi na nią danymi na temat wartych zobaczenia obiektów. Do podróży warto więc przygotować się przede wszystkim w innych kwestiach, takich jak ubezpieczenie oraz załatwienie sobie różnego typu zniżek.

Karty zniżkowe: Euro 26 i ISIC
Najwygodniejszą ofertę dla osób uczących się stanowią karty Euro26 albo ISIC. Z jednej strony ubezpieczają one na rok tak w kraju, jak i za granicą, z drugiej natomiast dają gwarancję zniżek w przeróżnych typach miejsc. Dzięki nim można uzyskać rabat na nocleg, na przejazd różnymi środkami komunikacji, na wejście do zwiedzanych obiektów, a także i na imprezy, usługi gastronomiczne oraz wiele, wiele innych.   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nawet jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem Bloggera, również możesz napisać komentarz!
Wybierasz: "Komentarz jako" -> "Nazwa/adres URL". Wpisujesz swoje imię (albo adres URL, ale nie trzeba) i publikujesz komentarz. Na końcu system poprosi Cię o przepisanie hasła z obrazka.
Zapraszam do inspirujących rozmów!